Видове Технологии за Бързо Зареждане.
Тематичен Указател:
- Quick Charge (QC)
- USB Power Delivery (USB-PD)
- Super Charge
- TurboPower
- Dash Charge/ Warp Charge/ VOOC
- Pump Express
Въведение.
Както вече разяснихме в общата статия, зарядните от този тип имат възможност да работят и като обикновени, но когато бъдат свързани с устройства, поддържащи същия тип технология за ускорено зареждане, те предприемат съгласувани действия за увеличаване на подаваната мощност.
Тук ще се запознаем с принципната работа и характеристики на по-известните стандарти и протоколи за Бързо Зареждане.
QUICK CHARGE (QC), сертифициран от Qualcomm. Изписването му върху продуктите често е: ADAPTIVE FAST CHARGE и от там придобилото известност сред потребителите кратко наименование Fast Charge. Понастоящем е най-масово използван стандарт и то най-често в продукти на Samsung, Sony, LG, Huawei и др.
Във времето се представиха няколко версии:
- Quick Charge0, той предоставя максимална мощност до 18W и работи в три основни фиксирани режима: 5, 9 и 12V и подържани нива на ток 3, 2 и 1.67А. Използва се предимно от по-старите смартфони от висок клас и по настоящем от по-новите модели от нисък клас.
- Quick Charge0, предоставя множество на брой фиксирани режими, но с по-фина стъпка на работното напрежение (0.2V), както и по широк диапазон на максимални и минимални стойности от 3.6V до 22V и ток 2.6-4.6A. Максималната мощност, до която може да достигне при комбинирането на тези нива е 36W. Постигнато е по-щадящо отношение, към батериите, което да ги запази по-дълго време в добра кондиция. Разработчиците твърдят, че тази версия е 16% по-бърза и 38% по-ефективна от предишната.
- Quick Charge 4.0, тази версия вече има съвместимост с USB-C стандарта за свъръване, който разкри нови хоризонти за развитие. Помислено е вече за по-универсална приложимост и съвместимост с различен тип устройства, като при липса на съвместимост, може да работи и като USB-PD (Power Delivery). Въведоха се допълнителни мерки за безопасност и защита от пренапрежение, свръх ток и прегряване, както и анализиране на качеството на използвания кабел. Ето и характеристиките му: Напрежение от 3.6 до 20V и 10 пъти по-фина стъпка 0.02V, максимален ток до 5A и мощност до 100 Когато работи в съвместим режим на USB-PD поддържа 5 и 9V.
- Quick Charge 4.0+ , тук подобренията са в три насоки
- Функцията Dual Charge, която преди беше опционална, но сега е задължителна част от протокола на 0+, тя използва два канала за подаване на мощност към батериите, като логично постига и по бързо зареждане.
- Подобрение на Dual Charge в частта му за оптимизиране на температурния баланс, като се постига интелигентно следене на термично активни точки и така се овладяват топлинните отделяния, а резултата е по-ефективно зареждане.
- Оптималната температура на зареждане при тези технологии е дотолкова съществена, че 0+ отива по-далеч, той следи и авансово и прогнозира затоплянето на корпуса на устройствата и на USB-C конектора, грижейки се и за неговата защита, като следи и за евентуално късо съединение.
Добрата новина е, че този стандарт е напълно съвместим с всички по-стари версии и ще може да се използва и като техен заместител при необходимост.
Постигната е и по-добра съвместимост с USB-PD стандарта, изразяващо се в повишената мощност (до 27W) и използването на възможността за PPS – (Програмируемо договаряне на мощности), но това по-подробно ще обясним в частта за Power Delivery технологията.
Видео QC4.0+
https://www.qualcomm.com/videos/change-way-you-charge
<iframesrc='//players.brightcove.net/1414329538001/BJv5wEFt_default/index.html?videoId=5637031665001' allowfullscreen frameborder=0>
Quick Charge продукти
USB POWER DELIVERY (USB-PD).
USB - Universal Serial Bus, представлява индустриален стандарт на форум изграден от участието на водещи технологични компании. Използването на този стандарт доскоро беше основно в захранването на компютри и свързана с тях периферия с възможност да предоставя и значителни мощности.
Интересно е да се знае, че Apple е участник в този форум и не случайно в продуктите им, използващи Бързо Зареждане е интегрирана тази технология (iPhone, iPad, MacBook).
- USB Power Delivery0, работи на базата на пет мощностни профила за различните типове устройства, като първия винаги е стартов и е по подразбиране, след което преминава към съответната поддържана мощност:
- 5V / 2A (10W) стартов;
- 12V / 5A (18W);
- 12V / 3A (36W);
- 12V и 20V / 3A (60W);
- 12V и 20V / 5A (100W);
- USB Power Delivery0, при тази версия основната разлика е в конфигурирането на мощностите в следствие на допълнителни нива на напрежението и тока:
- 5V / 1-3A (0.5-15W);
- 9V / 67-3A (15-27W);
- 15V / 8-3A (27-45W);
- 20V / 25-3A (45-60W)
- 20V / 5A (100W)
- USB Power Delivery 3.0, използва USB-C конектор, коетo даде нови функционални възможности и посока за тотална универсализация в зареждането на мобилни устройства и свързана периферия, като се запазиха техническите възможности от USB-PD2.0.
В следствие на богатата си вътрешна структура USB-C портa позволи началото на ново революционно надграждане, което се надяваме, че в близко бъдеще ще се реализира по-мащабно.
USB-PD3.0 разработи протокол, който освен стандартната конфигурация от например смартфон и зарядно предлага възможност за по-голям брой свързани устройства с USB-C кабели (които сами по себе си се нуждаят от захранване) да работят с едно зарядно, например: едновременно свързани лаптоп, мобилен телефон, външен екран, хард диск. Възможен е и варианта, при който едно от свързаните устройства, разполагащо с батерия, да бъде източник на захранване за останалите, тоест тук говорим за двойни роли, веднъж като приемник на захранване, а във втория като източник Dual-Role-Power(DRP).
Разбира се, нещата за да се случват по този начин най-напред протича информационен процес, в който всеки от участниците заявява своите нужди и лимити и на тази база се разпределя енергията, която им е необходима и е възможна за доставка към тях, като това е валидно докато се запази конфигурацията между тях.
Това, обаче не е край на комуникацията по между им. С помощта на щедрия на комуникационни и енергийни канали USB-C, тече постоянна кореспонденция между участниците за промяна в състоянието и нуждите им, но все пак във договорените вече параметри.
Почти всички тези процеси се управляват от Programmable Power Supply (PPS) протокол, с който определя създаваните правила в зарядния процес.
Ще споменем, че съществува и съвместимост от по-мощните към по-слабите версии.
USB Power Delivery продукти
Любопитно: Преди известно време от Google излезнаха със становище, с което почти задължиха производителите на Android смартфони, да работят и съдействат за налагането на USB Power Delivery стандарта с цел адекватно поведение на устройствата. Нещо, което ние не бихме могли да кажем, до колко е техническо релевантно, но резултата беше, че например от Samsung изоставиха технологията Quick Charge и вградиха USB-PD3.0 в последните си хитови модели. В резултат от Qualcomm отговориха с описаната по-горе тяхна версия Quick Charge 4 и 4+, която е съвместима с повечето устройства изискващи Power Delivery.
SUPER CHARGE е технология разработена от Huawei, която предостави завидна мощност за времето си по отношение на хитовите им мобилни апарати още през 2016г. Тя съдържа в себе си Smart Charge протокол, който позволява интелигентно превключване на режимите и съвместимост с Quick Charge и Power Delivery стандартите на зареждане.
- Super Charge (22.5W), тук подхода за увеличаване на мощността е в следствие на драстично повишение стойностите на тока при относително запазване на стандартното напрежение. Използва следните работни режими:
- 5V / 2A (10W)
- 5V / 5A (22.5W)
- 4,5V / 5A (22.5W)
- Super Charge (40W), новата версия на Huawei предложи супер мощност из между популярните брандове смартфони през 2018г, като добави режим с драстично повишение и на подавано напрежение:
- 5V / 2A (10W)
- 5V / 5A (22.5W)
- 4,5V / 5A (22.5W)
- 10V / 4A (40W)
Трябва да отбележим, че и двете версии на Super Charge използват специален кабел, поддържащ ток до 5A. Част от технологията е използването на специализирани компоненти оптимизирани за работа с високи нива на ток, включително и осемслойна система за охлаждане, както и облицовка, която успява да държи устройствата с 5 градуса по-хладни спрямо други стандарти за Бързо Зареждане. Освен това са многократно тествани за безопасност, покриваща всичко възможно, като защита от късо съединение, пикови стойности, прегряване и т.н.
- Super Charge (55W), тази версия за сега обслужва само сгъваемите Huawei Mate Xs и Mate X
Super Charge продукти
TURBOPOWER e разработка на Motorola, като предлага три работни варианта спрямо устройствата за които се използват:
- TurboPower 15W - 9V, 12V / 2A, 1.67A
- TurboPower 25W - 5, 9V, 12V / 2A, 1.67A
- TurboPower 30W - 5V / 7A
Освен, че има принципна прилика с Quick Charge, TurboPawer е и съвместим с него, както и с USB Power Delivery. Основния допълнителен акцент в тази технология е грижата за батерията и прилагане на режимите по начин, който щади тяхното здраве в максимална степен, a термоуправляващия хардуер в този стандарт успява да преодолее забавянето на зареждането в следствие от температурните повишения.
DASH CHARGE/ WARP CHARGE / VOOC, разработки от името на OnePlus и Oppo. Технологично в голяма си част са идентични, а и се намират вече и под едно управление.
Постигат наистина добри резултати, но нямат съвместимост с никоя друга разработка и нещо повече, кабелите също са несъвместими с други устройства поради специфичните им характеристики, но успокояващото все пак е, че има приложимост между по-новите и старите версии.
От всички тях се откроява най-вече Super Vooc, който предлага уникални резултати, когато става на въпрос за зареждане на смартфони, но за сега приложението му е силно ограничено.
- Dash Charge: 5V / 4A с максимална мощност (20W), от 0 до 60% за 30мин.
- Warp Charge: 5V / 6A с максимална мощност (30W), от 0 до 40% за 20мин.
- Oppo VOOC Charge: 5V / 5A с максимална мощност (25W), от 0 до 75% за 30мин.
- Oppo Super VOOC Charge: 10V / 5A с максимална мощност (50W), от 0 до 40% за 10мин.
Една от ключовите дейности свързана с добрите им резултати при скоростта на зареждане се основава на преобразуване на нивата на мощност, което е преместено от смартфона в зарядното. Това значително облекчава температурната регулация и ефективност, а интелигентен контролер пак в зарядното контролира и синхронизира подаваната мощност с компонентите в телефона и следи за безопасността на процесите.
Dash Charge продукти
PUMP EXPRESS e технология на MediaTek. Тя предлага различни режими на работа за всеки ценови сегмент от мобилната електроника и обръща специално внимание при детекцията и предпазването от къси съединения и прегряване, като прилага около 20 механизма за това. Налице е и съвместимост на определени техни режими с тези на Quick Charge и Power Delivery.
- MediaTek Pump Express 2.0+, предоставя напрежение 5-9V (стъпка 0.5V) и ток 3 или 4.5А, постигайки максимална мощност от 15W. Насочен е предимно към реализация в бюджетни устройства.
- MediaTek Pump Express 3.0, напрежение 3-6V (стъпки 10-20mV) и ток 5A с постигане на мощност от 25W и 30W. Подходящ за прилагане в предимно USB-C съвместими устройства. Зареждането се осъществява на три етапа, а софтуера му позволява съвместимост с USB-PD стандарта
- MediaTek Pump Express 4.0, разплага с техническите характеристики на версията 3.0, но с допълнителна поддръжка на Безжични Qi зарядни устройства с до 15W и пълна съвместимост с USB-PD0.
Какво е Бързо Зареждане? Тук ще намерите обща информация, също и съвети при избор на Бързо Зарядно линк към общата тема
Тази статия все още няма коментари