Кабели за Бързо Зареждане
Не бихме могли да осъществим Бързо Зареждане без подсигурим надежден пренос на необходимата мощност. Този вид зареждане постави нови изисквания по отношение на кабелите и докато ранните версии пренасяха мощности до около 18W, то сега говорим за стойности от рода на 45, 65 и дори 100W.
Тази задача бе непосилна за кабелите, използващи по-стари USB конектори. Тук естествено се наложи използването и усъвършенстването на USB-C стандарта. Този вид кабели бяха натоварени от най-новите технологии за Бързо Зареждане с функцията за двупосочен пренос на енергия и едновременно с това, да изпълняват двупосочен пренос на данни. Това стана възможно благодарение на заложената многоканална вътрешна структура на USB-C.
Този стандарт даде също възможност на производителите да персонализират характеристиките на кабелите и да се възползват от собствени разработки, които обаче често са несъвместими с останалите, като Dash Charge на ONEPLUS например.
За радост представителите на най-масовите бързи технологии в лицето на Quick Charge и Power Delivery (USB-PD) предприеха сериозни стъпки към универсализация на използваните кабели, което да улесни потребителите.
Цялостната функционалност при USB-C се разгръща обаче, при кабелите, които и от двете си страни са от въпросния тип, тоест USB-C към USB-C.
Ето какви кабели за Бързо Зареждане използват различните производители:
APPLE прилагат Power Delivery стандарта с помощта на следните кабели:
- USB-C към Lighthing, те са част от оригиналното оборудване на моделите iPhone 11 Pro и 11 Pro Max, които всъщност не използват особено големи мощности (18W). Трябва да споменем, че и по-старите iPhone 8, 8 Plus, X, XR, XS, XS Max, както и 11, също могат да използват тези кабели и възможността за бърз заряд, но фабричната им окомплектовка не е предвидена за това.
- USB-C към USB-C, използва се от по-новото поколение iPad и Macbook, поради необходимостта от по-високата си консумирана мощност, достигаща до 87W.
SAMSUNG прилагат технологии за Бързо Зареждане от доста време и първите кабели, които използваха за тази цел бяха:
- Мicro-USB към USB-A, както и USB-C към USB-A от по-старите версии, които също поддържат мощности до 18
- USB-C към USB-C, този вид кабели са в последните им по-хитови модели, които работят с Power Delivery технологията и се използват за пренос на мощности около 25W и това са: Samsung Galaxy S20 Plus, S20, Note 10, Note 10 Lite, A90, A80, A71, A70, a при S20 Ultra, където мощността достига 45W се използва по-специална модификация на USB-C с поддържан ток до 5A. Това е така и при Note 10 Plus, но при него необходимото оборудване за зареждане се закупува допълнително.
HUAWEI използват:
- Micro-USB към USB-A и USB-C към USB-A кабели, които поддържат 18W с помощта на Quick Charge технологията за по-ниските си мощности.
- USB-C към USB-C 5A версия, която е съвместима с моделите смартфони, използващи стандарта Super Charge на Huawei, за да постига пренос съответно 5-40W мощност. Тази версия използват топ моделите им като: P40 Pro, P40, P40Lite, P30 Pro, P30, P20 Pro, P20, P10 Plus, P10, Mate 30 Pro, Mate 30, Mate 20 Pro, Mate 20.
Заключение: Новите версии на USB-C кабелите с възможността за поддържане на мощности до 100W и разширената им функционалност са в състояние да си осигурят достатъчно дълъг живот на приложение, преди реално да се изчерпат заложените на този етап ресурси в тях.
Тази статия все още няма коментари